Scene og arbejdsrum for cirkus

Cie MDS / Marianna de Sanctis (FR)

Samtidscirkus

Mother.Woman.Artist

Cirkus, skrivepraksis og spoken word. Work in progress. 

Info

Fre 20.02.26
Kl. 15:30 - 16:30

Alder Fra 15 år
Varighed 60 min

Sprog Delvis engelsk
Pris Gratis – eller betal valgfrit for billetten og støt dynamo

OBS: Double bill med Our Gardens og
DYNAMOS 9-års jubilæum d. 20. feb

Beskrivelse

Et #MeToo, der sejrer ved at blive den, du selv vælger at være!

En forestilling med et åbent hjerte. En rå, ærlig og ironisk cirkusforestilling, åben for spørgsmål fra publikum, hvor artisten på scenen deler levet erfaring med den vold og diskrimination, som hun selv har været udsat for.

Cirkusartist Marianna de Sanctis blander cirkus, skrivepraksis og spoken word i en forestilling, der har til formål at legitimere scenens skrøbelighed.Mother.Woman.Artist spiller samme dag som Nos Jardins. Du er også velkommen til at deltage i vores fælles 9-års jubilæumsmiddag! Læs mere om hele dagen her.

Efter work in progress præsentationen inviterer DYNAMO til langbordsmiddag og fest i anledning af vores 9 års fødselsdag. Billetter købes separat.  

Kreditering

Af & med
Marianna De Sanctis & Maë Lestage

Producent
Cie MDS

Foto
Camilla La Verde

STØTTET AF

Odense Kommune
Statens Kunstfond
Erasmus +

Praktisk info

Tilgængelighed: Alle siddepladser (inklusive publikumspladser) i DYNAMO er tilgængelige for kørestole, stokke, krykker eller andre mobilitetshjælpemidler. Læs mere om tilgængelighed i DYNAMO her.
Trigger warning: ingen

Hvem er DYNAMO

DYNAMO er samtidscirkus af hoj kunstnerisk kvalitet.
Vi skaber et rum, hvor kunstnere, publikum og samfundet kan modes i nye, uventede faellesskaber.